NAJCIEKAWSZE W AMSTERDAMIE

Jeśli Holandia to nie może zabraknąć słynnego Amsterdamu. Jest tutaj mnóstwo miejsc do odwiedzenia i piękne okolice. Możesz zwiedzać spacerując, popłynąć łodzią kanałami miasta lub skorzystać z tramwajów, które zabiorą Cię do większości miejsc. Amsterdam jak i cała Holandia są również dostosowane pod rowerzystów. 

Największą uwagą wśród turystów cieszą się muzea, architektura, zabytki, jedzenie oraz klimat miasta, który kojarzy się z wolnością. Dorośli znajdą dla siebie również inne rozrywki np. w coffee shopach.

Amsterdam
Amsterdam

CIEKAWE MIEJSCA DO ZWIEDZENIA W AMSTERDAMIE

1. Rijksmuseum

Muzeum narodowe posiadające ponad 5000 obrazów oraz rzeźby i rękodzieła. Kolekcja robi duże wrażenie na odwiedzających.  

Przez muzeum prowadzi droga, którą można przejechać się na rowerze. Przed budynkiem znajduje się słynny napis “I amsterdam

ul. Museumstraat 1

2. Plac Dam

Była tu kiedyś osada, która rozrosła się po obu stronach rzeki Amstel. Aby połączyć obie części zbudowano tamę (w jęz. hol. “Dam”). Stąd wzięła się nazwa miasta Amsterdam (Amstel + Dam).

Dziś jest to serce miasta, a znajdziesz tutaj m.in. kawiarnie, Pałac Królewski, Muzeum Figur Woskowych “Madame Tussauds i piękny kościół.

ul. Plac Dam

3. Magere Brug

Magere Brug, czyli Chudy Most jest najpiękniejszy w Amsterdamie. Można go pokonać pieszo lub na rowerze. W nocy prezentuje się najlepiej dzięki 1200-tu lampek.

ul. Magere Brug

4. Muzeum Vincenta van Gogha

Muzeum poświęcone sztuce Vincenta van Gogha i postimpresjonizmowi. Znajduje się tutaj około 1/4 dzieł tego artysty.

ul. Museumplein 6

5. Red Light Secrets

Najbardziej znana i odwiedzana dzielnica Amsterdamu. Rozsławiona dzięki domom publicznym z tańczącymi w oknach paniami. Znajduje się tutaj również dużo sklepów, pubów, coffee shopów i restauracji.

Jest dostępna także nocna wycieczka z przewodnikiem po Dzielnicy Czerwonych Latarni, zwiedzisz najlepsze bary, a w każdym z nich czeka Cię powitalny szot. Wycieczka oczywiście 18+. Start codziennie o 19:15 ul. Damrak 26

ul. Oudezijds Achterburgwal 60h

6. Kanały Amsterdamskie

Historia kanałów Amsterdamskich jest bardzo długa, bo ma ponad 400 lat. Kanały odgrywały różne role, niektóre były kiedyś fosą obronną, inne zaś służyły do odwadniania terenu. Po czasie stały się ważną częścią życia miasta, a wokół nich budowano piękne drogie domy.

ul. Herengracht 441

7. Stedelijk Museum

Muzeum sztuki nowoczesnej posiadające wybitne dzieła artystów XIX i XX wieku, czyli Claude’a Moneta, Paula Cézanne’a, Pabla Picassa i Pieta Mondriana

ul. Museumplein 10

8. Vondel Park

Piękny rozległy park w środku miasta. Podobnie jak Amsterdam, Vondel Park tętni życiem. Spotkasz tutaj m.in. rowerzystów, biegaczy, rodziny na pikniku, osoby opalające się. Dobre miejsce na rekreacje i wypoczynek.

ul. Vondelpark

9. Jordaan

Mniej zatłoczona dzielnica miasta Amsterdam, lecz równie piękna co pozostałe. Jest tutaj mnóstwo zieleni oraz liczne sklepy i restauracje. Kiedyś była to dzielnica uboga dla robotników, teraz jest atrakcyjna i modna.

 W Jordaan znajduje się słynny Dom Anny Frank, gdzie ta mała dziewczynka ukrywała się w sekretnym pomieszczeniu. Teraz tłumy odwiedzają to miejsce.

ul. Rozengracht

10. Słynny Bloemenmarkt

Historyczny targ kwiatowy gdzie niegdyś sprzedawano kwiaty ze statków. Jest tu dużo odmian kwiatów ale przeważają różnorodne tulipany. Kupisz tu także pamiątki.

ul. Singel

11. Heineken Experience

Tłumnie odwiedzane miejsce w Amsterdamie. Zobaczysz tutaj proces powstawania piwa Heineken. Jest także mnóstwo interaktywnych atrakcji i degustacja piwa.

ul. Stadhouderskade 78

Jest oczywiście mnóstwo innych miejsc w Amsterdamie.

I AMSTERDAM CITY CARD

Jeśli masz w planach zwiedzić dużo płatnych miejsc takich jak muzea, ogrody, zoo i inne atrakcje, to warto kupić kartę I AMSTERDAM CITY. Dostaniesz bezpłatny dostęp do ponad 70 miejsc i rejsów kanałami. Oprócz tego zniżkę 25% do kilku innych miejsc i darmowy transport miejski GVB, czyli autobusy, tramwaje  i metro.

Poniżej znajduje się przycisk do mapki z darmowymi miejscami i tych ze zniżką. Wystarczy kliknąć na ikonę miejsca, a wyświetli się ile euro zaoszczędzisz lub % zniżki (mapkę można przybliżać kółkiem myszy).

Karta I AMSTERDAM CITY jest ważna tylko przez opłacony okres, czyli od 1 do 5 dni. Aktywuje się ona sama dopiero po pierwszym użyciu, i od tego momentu masz tyle czasu na jej wykorzystanie, ile został zakupiony. Miejsca z % zniżką nie aktywują karty.

Jednak podzielona jest na dwie części: Transport Publiczny GVB i Atrakcje. Aktywują się one osobno, tak więc jeśli użyjesz jej do transportu publicznego to czas odlicza się tylko dla tej części, a czas na atrakcje jest nie ruszony i aktywuje się dopiero gdy odwiedzisz jakąś.

Cennik City Card Amsterdam:

24 h

€ 60,00

48 h

€ 80,00

72 h

€ 95,00

96 h

€ 105,00

120 h

€ 115,00

Dla dzieci nie ma zniżki na kartę, więc jeśli zastanawiasz się czy warto ją kupić dla swojego dziecka POBIERZ >TUTAJ< pdf i sprawdź czy nie są to miejsca do których się udajesz, bo oferują tani wstęp dla dzieci i karta nie będzie dla nich potrzebna.

Amsterdam
Amsterdam

BIKE TOUR AMSTERDAM – zwiedzanie Amsterdamu na rowerze

Wiesz że, w stolicy Holandii jest więcej rowerów niż ludzi? 🙂 Ścieżki rowerowe liczą aż 400 km długości.

Równie dobrze możesz zwiedzić Amsterdam jeżdżąc na rowerze. Jeśli nie masz własnego, wypożyczysz w jednej z wielu wypożyczalni lub możesz skorzystać z wycieczki z przewodnikiem. Na trasie odwiedzisz zabytkowe miejsca, muzea, sławne miejsca, a to wszystko jeżdżąc malowniczymi uliczkami obok klimatycznych kanałów. 

Zasady Dla Jazdy Rowerem

• ścieżki rowerowe są po prawej stronie drogi, (białe linie i symbol roweru)

• przestrzegaj świateł i znaków drogowych

• zakaz jazdy rowerem po chodnikach i ulicach handlowych

• sygnalizuj że skręcasz, wyciągając rękę

• po zmroku wymagane jest używanie przednich i tylnych świateł

Porady Na Trasie

• szyny tramwajowe przekraczaj pod kątem prostym, aby opona nie utknęła

• uważaj na piratów drogowych (skutery na ścieżkach rowerowych, taksówki na szynach tramwajowych)

• pamiętaj aby zapinać rower do solidnych stojaków. W Amsterdamie jest mnóstwo kradzieży rowerów

• najwięcej rowerzystów jest w godzinach 8:00-9:00 i 17:00-18:00.

• nie naśladuj każdego holendra bo dużo z nich łamie przepisy

WYCIECZKI ROWEROWE Z PRZEWODNIKIEM PO CENTRUM AMSTERDAMU

Podziel Się Ze Znajomymi,
Tym Niesamowitym Miastem!


2 Komentarze

Halina · 17 grudnia 2019 o 20:32

Ciekawy artykuł. Interesujący blog.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.